Symbol regionu, czyli ruiny zamku w Rytrze

Rytro jest miejscowością niezwykle chętnie odwiedzaną przez amatorów górskich wypraw. Wieś stwarza doskonałe warunki dla celów turystyki pieszej. Decyduje o tym przede wszystkim położenie pomiędzy dwoma malowniczymi pasmami oraz rozwinięta infrastruktura noclegowa, gastronomiczna i komunikacyjna.

Podczas spędzania urlopu w Rytrze koniecznie trzeba odwiedzić wizytówkę miejscowości – ruiny średniowiecznego zamku. Początki jego budowy przypadają prawdopodobnie na XIII wiek, a inicjatorzy projektu pozostają nieznani. Według źródeł historycznych obiekt poddano gruntownej renowacji w XV wieku na potrzeby starosty sądeckiego. Nie jest pewne, w jaki sposób doszło do przeobrażenia okazałej budowli w ruinę. Tradycyjnie uznaje się, że zamek ucierpiał w wyniku działań wojennych prowadzonych przez Jerzego Rakoczego w połowie XVII wieku. Zamek w Rytrze wykazuje pewne podobieństwo architektoniczne do twierdz wznoszonych niegdyś na ziemiach niemieckich. Cechą wspólną jest sposób usytuowania wieży obronnej. Znajdowała się ona przeważnie po frontowej stronie murów, co miało dodatkowo utrudniać najeźdźcy przeprowadzanie ataków. Analogiczny układ reprezentuje zamek w Czchowie, stąd hipoteza o czerpaniu z tych samych nurtów w budownictwie.

Chociaż współcześnie można podziwiać jedynie fragmenty murów obronnych i wieży, to obiekt stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu. Zamek jest chętnie odwiedzany nie tylko ze względu na ślady monumentalnej, średniowiecznej architektury. Ze wzgórza, na którym położone są ruiny, roztacza się imponujący widok na Beskidy. Pokryte ciemnym dywanem lasów wzgórza są doskonałym tłem pamiątkowych fotografii, a XIII-wieczna budowla nadaje miejscu wyjątkową aurę tajemniczości.

Zamek został uznany za jeden ze sztandarowych symboli Beskidu Sądeckiego. Z tego względu znalazł się na dwóch wersjach znaczka pocztowego – z 2009 i 2012 roku. Rytro jest idealnym celem wakacyjnego wypadu. Jest to w dużej mierze zasługa piękna beskidzkiej przyrody, jednak o atrakcyjności miejsca świadczy również funkcjonowanie rozbudowanej bazy noclegowej. W sezonie letnim turysta może znaleźć zakwaterowanie w obiektach odznaczających się wysokim standardem i dobrymi cenami (sprawdź na-meteor-turystyka.pl). Do dyspozycji gości są zarówno hotele i apartamenty, jak również domki letniskowe i kwatery prywatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>