Licheń Stary – na pielgrzymkowym szlaku

Licheń Stary to ładna wieś położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad Jeziorem Licheńskim. Jak mówi historia, w czasach rzymskich przez tą miejscowość wiódł szlak handlowy, zwany bursztynowym. Obecnie Licheń jest jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce. Co roku przyjeżdża tutaj ponad półtora miliona pielgrzymów i turystów. Ludzie przyjeżdżają tutaj nie tylko po to, żeby zobaczyć nową bazylikę, lecz także pomodlić się przed słynącym łaskami obrazem. Bazylika robi niesamowite wrażenie. Jest to gigantyczne dzieło ludzkich rąk. Przyjazd w takie miejsce to wielkie duchowe przeżycie, chwile, które na zawsze pozostają w pamięci. Na terenie Lichenia znajduje się sklep z pamiątkami, z książkami i dewocjonaliami. Baza noclegowa jaką ma Licheń to głównie domy pielgrzyma, ale są również i hotele i pokoje gościnne.

Licheń jest miejscem, które powinien odwiedzić każdy Polak. Niesamowite wrażenie robi sztucznie usypana, kamienna góra. Wznosi się aż na 25 metrów. Jej zawiłe i bogate wnętrza kryją korytarze, kapliczki i groty upamiętniające Drogę Krzyżową Pana Jezusa. Ze szczytu Golgoty bardzo dobrze widać cały teren sanktuarium. Licheń położony jest koło pięknych jezior, które sąsiadują z sanktuarium. Najbliżej położone jest Jezioro Licheńskie i Pątnowskie. Naprzeciwko bramy głównej do bazyliki, wznosi się kaplica cudownej wody. Kiedy rozpoczynano budowę kościoła w pobliżu nie było żadnych kawiarni ani restauracji. Dlatego kustosz chciał, aby pielgrzymi po długiej podróży mogli się napić wody. Uruchomiono więc studnię głębinową. Wydarzyło się wtedy coś niezwykłego. Niewidoma kobieta, mieszkająca nieopodal Lichenia, zanurzając w tej wodzie twarz, odzyskała wzrok. Wieść o tym cudzie bardzo szybko się rozniosła i tłumy pielgrzymów zaczęły przyjeżdżać po tę cudowną wodę. Z głęboką wiarą pili i piją ją do dzisiaj, a księża marianie odnotowują w swoich księgach kolejne uzdrowienia.

Warto tutaj przyjechać, zwłaszcza, że takiego kościoła jeszcze w naszym kraju nie było. Jest największy w Polsce, siódmy w Europie, a jedenasty na świecie. Już same te liczby robią wrażenie. Może Licheń Stary nie jest odpowiednim miejscem na wakacje czy urlop z rozrywkami, ale na pewno każdy wierzący Polak powinien chociaż raz tutaj przyjechać, wyciszyć się i w spokoju odzyskać równowagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>