Busko-Zdrój – historia i atrakcje

Busko-Zdrój to miejscowość, która jest znana praktycznie od XII wieku. Przez tyle lat nieustannie przechodziła dobre chwile, przeplatające się z tragicznymi, takimi jak epidemie cholery, ogromne pożary, okupacja austriacka czy też utrata praw miejskich w ramach carskich represji. Zawsze jednak Busko podnosiło się z kolan i szybko wracało do świetności. Bez wątpienia duży wpływ na to mają tutejsze bogate złoża solanek, które użytkowane są z przerwami od około XIII wieku. W wodach solankowych w Busku kąpała się nawet sama królowa Jadwiga (więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jadwiga_Andegawe%C5%84ska)! Uzdrowisko oficjalnie powstało jednak dopiero w XIX wieku i wtedy miejscowość zyskała dużą popularność wśród kuracjuszy. Niestety, lata po powstaniu styczniowym nie były łaskawe dla miejscowości i wtedy właśnie utraciła ona prawa miejskie. Miasto najintensywniej zaczęło się rozwijać w latach dwudziestolecia międzywojennego. Najbardziej widoczne to było w tutejszej bazie sanatoryjnej. Jednak wtedy powstało także wiele obiektów należących do tutejszej bazy noclegowej. Niektóre z nich (sprawdź na ) jak na przykład pensjonat Sanato, do dziś zapewniają gościom przytulne pokoje.

Busko-Zdrój jest miejscem, do którego przyjeżdża wielu kuracjuszy na leczenie chorób serca, reumatologicznych, neurologicznych, ortopedycznych oraz dermatologicznych. Korzysta się tutaj głównie z wód siarczkowych oraz jodkowo-bromkowych. Używana jest również borowina. Sanatoria wciąż są modernizowane, powstają również kolejne ośrodki, co ma ogromny wpływ na popularność tej miejscowości. Obecnie jest to jedno z najbardziej znanych krajowych uzdrowisk. Baza sanatoryjna składa się z trzynastu obiektów, które są w stanie przyjąć ponad 2000 kuracjuszy. Uzdrowisko znajduje się w południowej części miasta, w otoczeniu XIX-wiecznego parku zdrojowego. W niewielkiej odległości znajdziemy także muszlę koncertową oraz Promenadę Gwiazd, wzorowaną na hollywoodzkiej Alei Gwiazd. Swoje „słoneczka” zostawiły tutaj osobistości związane głównie z muzyką poważną – między innymi Krzysztof Penderecki. Park zdrojowy, założony przez Ignacego Hanusza jest jednym z ciekawszych miejsc w Busku. Składa się on z ogrodu łazienkowskiego, promenady łączącej go z rynkiem oraz skweru na Placu Zwycięstwa w rynku. W ogrodzie oraz na skwerze znajdują się fontanny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>